Dzień dobry

Napisz parę słów o sobie, o swoich doświadczeniach, umiejętnościach i nad czym najchętniej pracujesz
wieloryb
Dzień dobry

Postautor: wieloryb » 17 maja 2019, 19:22 - pt

Mam na imię Andrzej.
Po przejściu na emeryturę przypomniałem sobie jedno z przyjemniejszych zajęć, w które zaangażowałem się 35 lat temu. Pewnie domyślacie się, że to toczenie. W młodości miałem dostęp do wielkiej i ciężkiej tokarki "poniemieckiej". Zrobiłem na niej lampę stojącą, parę lampek nocnych i świeczników. Nigdy nie zapomnę radości jaką dała mi ta praca. Byłem całkowitym samoukiem i odkrywanie zasad toczenia metodą prób i błędów bardzo mi odpowiadało. Mieszkałem niedaleko likwidowanego, starego sadu i zapach toczonej jabłoni, gruszy, śliwy nam do dzisiaj w nozdrzach. Teraz mam wiele wolnego czasu i "luźne" 10 000 Pln. Chciałbym za nie kupić podstawowy zestaw tokarski i choć częściowo przenieść się w lata młodości. Po oglądnięciu wielu filmików na youtube skłaniam się w kierunku toczenia mis. Bardzo proszę o rady doświadczonych kolegów i Pana Ryszarda, najpierw dotyczące zakupu sprzętu a potem porad praktycznych. Bardzo chciałem uczestniczyć w kursie organizowanym przez Pana Ryszarda. Przeszkodą jest odległość i pewne moje ograniczenia ruchowe - mieszkam w Mikołajkach.
Pozdrawia wszystkich serdecznie :)

Awatar użytkownika
Robert

Re: Dzień dobry

Postautor: Robert » 19 maja 2019, 11:56 - ndz

Witamy kolejnego forumowicza.
W zakreślonym budżecie można wyposażyć się już w bardzo dobry i w zasadzie kompletny sprzęt do toczenia. W razie czego jesteśmy do dyspozycji.

wieloryb

Postautor: wieloryb » 19 maja 2019, 13:12 - ndz

Witam Pana Roberta
Wstępnie biorę pod uwagę tokarkę DRECHSELMEISTER MIDITEC FU - 175, lub TEKNATOOL NOWA 1623 II Z.
Nadal nie wiem co lepsze - płynna regulacja obrotów czy większe gabaryty toczonych przedmiotów.
Mam nadzieję, że reszta gotówki wystarczy mi na zakup dłut, ostrzałki do nich, odciągu, paru głowic oraz materiałów ściernych, wosków i olejów.
Jestem ciekaw Pana innych propozycji. Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam - Andrzej

Awatar użytkownika
Robert

Postautor: Robert » 19 maja 2019, 13:42 - ndz

Być może wkrótce opublikujemy test tokarki Miditec.
Oba modele są trudno porównywalne, trochę tak, jakby zastanawiać się, czy kupić SUV-a, czy kompakta. Miditec ma na pewno bardzo dobre jak na swoją klasę parametry obróbki, świetną elektronikę i jakość wykonania.
NOVA 1624 to klasycznie zbudowana, masywna, mocna tokarka, która nie zawiedzie nawet przy ciężkich pracach, a w przyszłości można zwiększyć parametry, np. poprzez opcjonalny wysięgnik do toczenia poza łożem. Tradycjonalistom, którzy wychowali się na maszynach bez elektroniki, jej brak nie będzie stanowił problemu.

wieloryb

Postautor: wieloryb » 19 maja 2019, 14:36 - ndz

Podejrzewam, że rzadko kiedy toczy się misy o średnicy większej od 35 cm, chociażby z powodu dostępności drewna w takich gabarytach.
Na początek wystarczająca zapewne będzie jakaś kompaktowa, np: Miditec.
Dzięki za pomoc.

Wróć do „Poznajmy się”