hapfo-Balancer - mocowanie niewyważonego surowca

Wszystko co jest związane z techniką i bezpieczeństwem mocowań, testy, porady, wskazówki zakupowe
Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 112
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 13:48 - śr
Reputation: 4
Płeć:
Kontaktowanie:

hapfo-Balancer - mocowanie niewyważonego surowca

Postautor: Ryszard » 23 maja 2018, 12:22 - śr

Każdy tokarz spotkał się ze zjawiskiem niewyważonego drewna podlegającego obróbce. Problem odczuwalny jest szczególnie wtedy, gdy na warsztat trafia drewno z korą, rozgałęzieniami czy czeczota. Brak wyważenia powoduje silne wibracje, nawet w przypadku solidnych i ciężkich tokarek. Należy wtedy zredukować obroty do takiej wartości, by wibracje ustały. Niskie obroty powodują jednak trudniejsze przyłożenie i prowadzenie noża, obróbka staje się bardziej pracochłonna i męcząca.
Z pomocą rozwiązania tego problemu przychodzi firma GH-Tec, producent zaawansowanych tokarek, kopiarek, maszyn CNC , a także akcesoriów tokarskich marki hapfo.
Obrazek
hapfo-Balancer to tarcza zabierakowa o średnicy 150mm i standardowym gwintem M33, z dwiema płytkami balansującymi, całość wykonana z żeliwa szarego. Należy ją zamocować na obrabianym kawałku drewna z płytkami w pozycji neutralnej, a następnie całość przykręcić do wrzeciona oraz ręką wprowadzić w obrót - surowiec przyjmie taką pozycję, gdzie cięższa część znajdzie się u dołu.
balancer1.jpg

Teraz płytki należy poluzować i przekręcić ku górze, czyli w przeciwnym kierunku od punktu ciężkości. W ten sposób, bez jakichkolwiek obliczeń i pomiarów, uzyskujemy pożądaną kompensację.
balancer2.jpg

W trakcie obróbki i ściągania materiału, można odpowiednio łatwo dokonać korekt ustawień płytek. W ten sposób od samego początku ustawiamy znacznie wyższe obroty obrabianego surowca.
Cena - ok. 200 EUR.

Wróć do „Technika mocowań”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości