Uchwyty tokarskie

…są tylko niemądre odpowiedzi. Zadaj tu pytanie lub opisz problem tokarski, jeśli nie znalazłeś/łaś bardziej odpowiedniego miejsca na Forum
Magda
Posty: 2
Rejestracja: 12 grudnia 2016, 13:14 - pn
Reputation: 0

Uchwyty tokarskie

Postautor: Magda » 01 marca 2017, 09:54 - śr

Cześć!
Nazwa grupy zachęciła mnie do zadania własnego pytania: jak zazwyczaj mocujecie przedmiot obrabiany na tokarce? Używacie tylko kła z zabierakiem czołowym, czy zdarza się również uchwyt trójszczękowy albo tarcza zabierakowa? Jeżeli tak, to w jaki sposób mocujecie je na wrzecionie?
Przyznam, że w kwestii toczenia w drewnie jestem zielona ale patrząc na prace wykonane z drewna chciałabym kiedyś zbudować własną, stołową tokarkę do drewna i właśnie jestem w fazie projektowania. Będę wdzięczna za każdą pomoc :)

Awatar użytkownika
Christoph
Posty: 112
Rejestracja: 01 stycznia 2017, 20:41 - ndz
Reputation: 4
Lokalizacja: Polska-Niemcy
Kontaktowanie:

Re: Uchwyty tokarskie

Postautor: Christoph » 01 marca 2017, 13:32 - śr

Witam

Mocowanie przemiotu rolinga drewna w tokarce i uzycie odpowiedniego uchwytu zalezy od tego w jakim stopniu obrubki znajduje sie nasz obrabiany element. Z reguly male przedmioty o malej srednicy mocujemy na osce o grubym gwincie oska ta zamontowana jest w futerku tokarki, wiercimy otwur w elemencie i nakrecamy przedmiot na oske do oporu praktycznie az do szczek czymajacych oske z grubym gwintem.
Inny sposzb to taki trujzab z klem osadzony w wrzecionie, element klinuje sie miedzy trujzebem a konikiem i dociska sie odpowiednio.
Załączniki
Zdjecia mieszane 337.jpg
mocowanie na osce w futerku
Pozdrowienia Christoph

Magda
Posty: 2
Rejestracja: 12 grudnia 2016, 13:14 - pn
Reputation: 0

Re: Uchwyty tokarskie

Postautor: Magda » 02 marca 2017, 09:47 - czw

Ciekawy sposób - nigdy o czymś takim nie słyszałam - dziękuję Christoph :)
Ale czy w takim razie w ogóle stosuje się uchwyty trójszczękowe przy obróbce drewna? Jeżeli tak, to kiedy/po co?

Awatar użytkownika
Christoph
Posty: 112
Rejestracja: 01 stycznia 2017, 20:41 - ndz
Reputation: 4
Lokalizacja: Polska-Niemcy
Kontaktowanie:

Re: Uchwyty tokarskie

Postautor: Christoph » 06 marca 2017, 19:25 - pn

Witam

Naturalnie wielu tokarzy toczacych w drewnie stosuje uchwyty trójszczękowe, wlasciwie to takie sluza wiecej w tokarkach do obrubki metalu, ale sa bardzo dokladne i precyzyjne, czasami mozna kupic taki uzywany uchwyt trojsczekowy gdzies na jakiejs aikcji za male pieniadze.
Wlasnie kiedys udalo mi sie kupic taki uchwyt za jakies 25 €uro, byly w zestawie dodatkowe szczeki + takie szczeki zerowe do zatoczenia wlasnej formy szczek zaleznie od poczeby.
Musze dodac ze z reguly czeba, sobie dokupic taki flansz z gwintem takim samym jak na wrzecionie tokarki ;)
Ja wykonalem w pracy takie pierscienie stalowe kture przykrecam wkretami do obrabianego krazka albo innego klocka drewna i montuje to wlasnie na uchwycie trojsczekowym. Takich pierscieni wykonalem sobie kilkanascie sa proste tanie i skuteczne i bardzo mocno czymaja sie na trojsczekowym uchwycie. Wten sposub mam przygotowanych kilkanascie elementuw kture mam zamiar toczyc, wtedy praca idzie sprawnie i szybko mozna wymienic na inny obrabiany element, nawet nie do konca wykonanae prace mozna ponowic i skonczyc w puzniejsczym czasie :)
Załączniki
DSC05159.jpg
Erste Spene04.jpg
Pozdrowienia Christoph


Wróć do „Nie ma głupich pytań…”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości