Dąb czerwony

Doświadczenia w pracy, sugestie i porady związane z rodzimym drewnem
Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 120
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 13:48 - śr
Reputation: 7
Płeć:
Kontaktowanie:

Dąb czerwony

Postautor: Ryszard » 24 czerwca 2016, 12:49 - pt

Ostatnio dużo czasu poświęciłem pracy z dębem czerwonym.
Poszukiwałem drewna na duże misy. Znalazłem takie w pobliskim tartaku, o średnicy 45 - 60 cm, długie na 130 cm. Cena 332 zł za m³ w klasie S2A.
Dąb_czerwony_001.JPG

Właściwie dąb czerwony (Quercus rubra) jest kenofitem, gatunkiem w Polsce zadomowionym. Jednak ze względu na częstość występowania, można potraktować go jako gatunek rodzimy. Jego ojczyzną jest Ameryka Północna, występuje na wschodzie i w centralnej części USA.
Drewno dębu czerwonego jest twarde (5 430 N w teście Janki, dla porównania dąb szypułkowy 4 980 N) i ciężkie (700 kg/m³, dąb szypułkowy 675 kg/m³, przy wilgotności 12% - dane za The Wood Database).

Drewno bez sęków i jakichkolwiek skaz pociąłem piłą łańcuchową na potrzebne kawałki.
Dąb_czerwony_005.JPG
Dąb_czerwony_007.JPG
Dąb_czerwony_003.JPG

Część przetoczyłem wstępnie na miski i zabezpieczyłem czoła wikolem przed pękaniem.
Dąb_czerwony_008.JPG
Dąb_czerwony_009.JPG
Dąb_czerwony_011.JPG

Drewno toczy się dobrze, narzędzia powinny być bardzo ostre. Po wytoczeniu daje się także dobrze szlifować, chociaż materiał był jeszcze mokry. Część od razu pokryłem olejem, część dymiłem w parach amoniaku,
M270d_Polmisek_debowy.JPG

a część potraktowałem roztworem octu z wełną stalową.
M269b_Polmisek_debowy.JPG

Wydaje się, iż dymienie dębu czerwonego nie zmienia tak mocno koloru drewna jak przy zwykłym dębie, co świadczyłoby o mniejszej zawartości garbnika. W wyniku schnięcia przedmioty uległy wypaczeniu. Bardziej wypaczyły się te z zewnętrznej części drewna. Miski miały grubość od 3 do 6 mm. Pęknięć brak.
M266d_Polmisek_debowy.JPG
M268h_Polmisek_debowy.JPG

Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 87
Rejestracja: 13 maja 2016, 08:17 - pt
Reputation: 0
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Dąb czerwony

Postautor: Maciej » 20 sierpnia 2016, 21:13 - sob

Wygląda to bardzo zacnie. Dwa pytania:
1) "Cena 332 zł za m³" - jak to przeliczają w tartaku (czy innym miejscu gdzie można kupić drewno)? To co na zdjęciu to jest więcej niż metr? Mniej? Może to głupie pytanie, ale póki co kupowałem tylko deski w sklepie stolarskim....

2) Co daje wikol, tzn. jak działa? Zatyka pory? Ale jak zatka, to jak ma drewno wyschnąć?

Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 120
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 13:48 - śr
Reputation: 7
Płeć:
Kontaktowanie:

Re: Dąb czerwony

Postautor: Ryszard » 30 sierpnia 2016, 11:55 - wt

Nie wiem jak to przeliczają. Chyba było to drewno opałowe. W sumie kupiłem pięć kawałków o długości 120 cm i średnicy 50 do 70 cm co dało ok 0,9 m3. Nie kupuję drewna gotowego tartacznego, chyba, że szukam coś bardzo konkretnego. Drewno mam od znajomych, z lasu, kontakt z leśniczym. Wikol ma zabezpieczyć drewno przed szybkim wysychaniem w kierunku wzdłużnego przebiegu włókien. Wikol nie zatyka porów ale spowalnia proces schnięcia i tym samym zabezpiecza przed pękaniem. Zamiast wikolu można użyć roztopionej parafiny lub resztek świec.


Wróć do „Rodzime gatunki drewna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości