Od czego zacząć?

Doświadczenia w pracy, sugestie i porady związane z rodzimym drewnem
SwFr
Posty: 21
Rejestracja: 22 maja 2016, 11:43 - ndz
Reputation: 0

Od czego zacząć?

Postautor: SwFr » 29 maja 2016, 22:28 - ndz

Stawiam w toczeniu pierwsze kroki - proszę o wyrozumiałość.
Pierwsze przedmioty (no może za dużo powiedziane - raczej pierwsze walce i stożki) wytoczyłem z tego co było pod ręką czyli z opałowego, suchego buka, sosny suchej i mokrej, małego kawałka klonu ussuryjskiego (podobny do palmowego) i niewielkiej za to pogryzionej przez korniki gałęzi śliwy.

W składzie opału wybrałem kawałek s. dębu, s. olchy i nie do końca wysuszony buk. Nie mieli brzozy. Był suchy, ale połupany jesion - nie brałem.

I takie mam obserwacje z pracy:
Bardzo fajnie toczyło się z klonu i super ze śliwy.
W miarę dobrze z suchego buka, potem suchej sosny.
Fatalnie z mokrej sosny i s. olchy - wyrwania, postrzępienia.
Dąb odkładam na później, bo pod korą znalazłem duży sęk i trochę się obawiam. Za mokrawy buk zabieram się w pierwszej wolnej chwili.

Po przydługim wstępie przechodzę do pytania z nagłówka - jakie gatunki ze wskazaniem mokre/suche (zależy mi na łatwo dostępnych) - możecie polecić na początek?

Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 120
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 13:48 - śr
Reputation: 7
Płeć:
Kontaktowanie:

Re: Od czego zacząć?

Postautor: Ryszard » 06 czerwca 2016, 20:53 - pn

Do toczenia należy się zabrać z rozmysłem. Szukanie drewna do toczenia w stosie opałowym nie przyniesie dobrego efektu. Można się rozejrzeć w tartaku, mają też drewno suche ale najlepiej popytać wśród znajomych mających ogrody, czy nie planują wycinki. Drewno należy gromadzić latami. Mokre, wstępnie obrobić i odłożyć w chłodne miejsce do suszenia. Sosna nie jest wdzięcznym materiałem do toczenie /nie używam/. Na mokro można toczyć praktycznie każde drewno osiągając gładkie powierzchnie pod warunkiem iż używa się ostrego noża. Proszę pamiętać iż mokre drewno pracuje a jeśli zostawimy grube ścianki, to pęka. ostatnio zrobiłem miskę z mokrego czerwonego dębu o średnicy 39 cm i grubości ścianki do 5 mm. Od razu szlifowałem i olejowałem. Na razie niewiele się wypaczyła i chyba już tak zostanie. Wkrótce będzie na mojej stronie.

Awatar użytkownika
Christoph
Posty: 112
Rejestracja: 01 stycznia 2017, 20:41 - ndz
Reputation: 4
Lokalizacja: Polska-Niemcy
Kontaktowanie:

Re: Od czego zacząć?

Postautor: Christoph » 02 stycznia 2017, 15:51 - pn

Moja baza materialowa rosnie powowli gluwnie drzewa owowcowe jablonki sliwki grusza
Załączniki
IMAGE00799.jpg
Zdjecia mieszane 294.jpg
Zdjecia mieszane 059.jpg
Zdjecia mieszane 241.jpg
Pozdrowienia Christoph


Wróć do „Rodzime gatunki drewna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość