Przygotowanie drewna do sezonowania - zabezpieczanie klejem

Wszystko o sposobach przechowywania, suszenia i przygotowania surowca do obróbki
Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 120
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 13:48 - śr
Reputation: 7
Płeć:
Kontaktowanie:

Przygotowanie drewna do sezonowania - zabezpieczanie klejem

Postautor: Ryszard » 19 stycznia 2017, 13:56 - czw

Często spotykam się z pytaniami, jak najlepiej suszyć drewno, które chcemy wykorzystać do toczenia.
Parę informacji można znaleźć w tym artykule. Do tego polecam krótki, praktyczny film o zabezpieczaniu surowca klejem.


miki605
Posty: 12
Rejestracja: 29 marca 2017, 11:51 - śr
Reputation: 0

Re: Przygotowanie drewna do sezonowania - zabezpieczanie klejem

Postautor: miki605 » 02 lipca 2017, 13:21 - ndz

Witam, mam pytanie o suszenie, jak kontrolowac wagę? Ile drewni musi stracic na wadze aby stwierdzic ze jest gotowe do toczenia koncowego?Ogolnie bardzo przydatny artykuł, prosze o wiecej :D
Pozdrawiam Łukasz

Awatar użytkownika
Robert
Posty: 91
Rejestracja: 04 maja 2016, 12:07 - śr
Reputation: 1
Płeć:
Kontaktowanie:

Re: Przygotowanie drewna do sezonowania - zabezpieczanie klejem

Postautor: Robert » 04 lipca 2017, 19:41 - wt

Wagę drewna można kontrolować okresowo za pomocą np. wagi kuchennej, a pomiar zanotować na wstępniaku, tak jak pokazano na zdjęciu.
Suszenie_drewna_02c.JPG

Jeśli mamy świeżo ścięte drewno, utrata masy w ciągu pierwszych 1-3 miesięcy jest największa. Jeśli pomiędzy pomiarami nie odnotowano spadku wagi, znaczy, że drewno jest suche. Oczywiście długość sezonowania zależy od wielu czynników, np. gatunku drewna, wielkości kawałka, warunków przechowywania.

miki605
Posty: 12
Rejestracja: 29 marca 2017, 11:51 - śr
Reputation: 0

Re: Przygotowanie drewna do sezonowania - zabezpieczanie klejem

Postautor: miki605 » 04 lipca 2017, 21:04 - wt

Rozumiem, wszystko jasne, dzięki za info

Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 87
Rejestracja: 13 maja 2016, 08:17 - pt
Reputation: 0
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Przygotowanie drewna do sezonowania - zabezpieczanie klejem

Postautor: Maciej » 11 lipca 2017, 13:53 - wt

A`propos suszenia - ostatnia na jakiejś wyprzedaży w LIDL widziałem mierniki to sprawdzania wilgotności drewna, coś takiego: http://www.lidl-service.com/cps/rde/xchg/SID-2B131888-9867F8D1/lsp/hs.xsl/product.html?id=155398779&title=Miernik+do+pomiaru+wilgotno%C5%9Bci+materia%C5%82%C3%B3w+budowlanych+i+drewna+&count=1 ale ile to warte - trudno mi powiedzieć.

Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 120
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 13:48 - śr
Reputation: 7
Płeć:
Kontaktowanie:

Re: Przygotowanie drewna do sezonowania - zabezpieczanie klejem

Postautor: Ryszard » 11 lipca 2017, 20:06 - wt

Zdaje egzamin, tzn. mierzy wilgotność drewna. Jeśli ważę drewno i po jakimś czasie jego waga nie spada, to jest suche, co nie znaczy, że nie zawiera wilgoci. Przy zmianie pogody waga drewna może się zwiększyć. Dla mnie sprawa jest prosta: świeże drewno wstępnie przetaczam, smaruję klejem i odstawiam w zacienione miejsce, u mnie przewiewna piwnica. Po roku drewno jest suche.


Wróć do „Przechowywanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość