warunki suszenia

Wszystko o sposobach przechowywania, suszenia i przygotowania surowca do obróbki
Awatar użytkownika
Mikael
Posty: 2
Rejestracja: 12 kwietnia 2020, 16:01 - ndz
Reputation: 0
Płeć:

warunki suszenia

Postautor: Mikael » 24 listopada 2020, 18:12 - wt

Mam pytanie odnośnie suszenia drewna do toczenia w zależności od jego wilgotności. Korzystam głównie z gatunków owocowych, więc szczególnie podatnych na pękanie.
1.Czasem pozyskuje się drewno zupełnie mokre. Czy lepiej je od razu przetoczyć we wstępniaki i zabezpieczyć klejem, czy może zostawić w pozbawionych rdzenia i zabezpieczonych kawałkach w szopie/nieogrzewanym magazynie?
2. Dotychczas wstępniaki (nie blanki) zaklejałem od strony czoła, część dosusza się w wiórach z toczenia, część z tych bardziej suchych zawinięta w papier dosycha w stałej temperaturze i wilgotności w domu. Prawidłowy sposób, czy lepiej trzymać je innych warunkach? (Zapasy drewna suchego dopiero tworzę na przyszłość, jeszcze nie mam pełnego cyklu suszenia i korzystania z już suchego drewna na bieżąco.)
3. Odnośnie samego kleju - dowolny D3, rakol-wikol, czy może jednak lepsza jest parafina, albo preparat do zabezpieczania czół tarcicy używany w tartakach? Z tym ostatnim nie mam żadnych doświadczeń.
Samo odpowiednie przygotowanie drewna jest trudniejsze od toczenia. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 120
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 13:48 - śr
Reputation: 7
Płeć:
Kontaktowanie:

Re: warunki suszenia

Postautor: Ryszard » 01 grudnia 2020, 18:49 - wt

Proszę zobaczyć na ; www.toczeniewdrewnie.com.pl /przygotowanie drewna do suszenia/. Zamiast kleju parafina lub gotowe preparaty; zobacz ; www.sklep tokarza.pl. Radzę wstępnie przetoczyć zostawiając dla miski grubość ścianki 10% średnicy. Za 8 do 10 m-cy prawie suche. Toczyć można też całkiem mokre na gotowo / cienka ścianka/.

GrzegorzPL
Posty: 1
Rejestracja: 19 grudnia 2020, 00:12 - sob
Reputation: 0

Re: warunki suszenia

Postautor: GrzegorzPL » 19 grudnia 2020, 21:40 - sob

Panie Ryszardzie, niestety podane linki nie działają, czy można prosić o ich podesłanie. W początkowym okresie edukacji przygotowanie drewna do toczenia jest dość trudnym rozdziałem wiedzy.

Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 120
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 13:48 - śr
Reputation: 7
Płeć:
Kontaktowanie:

Re: warunki suszenia

Postautor: Ryszard » 20 grudnia 2020, 17:32 - ndz

Witam, proszę spróbować jeszcze raz. WWW.toczeniewdrewnie.com. Warsztat, warunki suszenia.


Wróć do „Przechowywanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość