Coring system, czyli technika oszczędzania surowca

Wszystko, co nie jest nożem, a wykorzystuje się do toczenia
Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 120
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 13:48 - śr
Reputation: 7
Płeć:
Kontaktowanie:

Coring system, czyli technika oszczędzania surowca

Postautor: Ryszard » 13 maja 2016, 11:52 - pt

Ostatnio dużą popularnością, w nieco bardziej rozwiniętych tokarsko krajach, cieszą się systemy pozwalające na dużą oszczędność surowca w trakcie toczenia mis. W Polsce temat póki co chyba w ogóle nieznany. I tu pojawia się już pierwszy problem, bo nie spotkałem się dotąd z polskimi odpowiednikami nazw takich systemów.
Mam tu na myśli tzw. coring system, czyli zestaw przyrządów i narzędzi umożliwiających wycinanie kilku mis z jednego kawałka drewna.
KeltonM8.jpg
fot. kelton.co.nz
KeltonM8.jpg (21.92 KiB) Przejrzano 16027 razy
KeltonM8_2.jpg
fot. kelton.co.nz
KeltonM8_3.jpg
fot. kelton.co.nz

Producenci używają różnych nazw handlowych. Oneway swój produkt nazywa Easy Core, Woodcut - Bowlsaver, a Kelton McNaughton - Centre Saver. I właśnie ten ostatni system postanowiłem sobie zakupić. Jestem już po pierwszych próbach. Obiecuję, że wkrótce pojawi się obszerny test tego systemu.
Zakup takiego zestawu ma sens, jeśli wykonujemy duże misy i zależy nam na minimalizacji strat surowca. Szczególnie jeśli drewno jest drogie, bądź jego walory estetyczne wysokie.
Zanim takie systemy w większych ilościach trafią do warsztatów w Polsce, może pomyślimy, jak je u nas nazwać? W j.angielskim jest to wspomniany wyżej coring system. W j.niemieckim natomiast używa się określenia Schalenstecher, co można by swobodnie przetłumaczyć na wykłuwacz mis.
Macie jakieś propozycje?

Pozdrowienia
Ryszard

sajo
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2016, 08:59 - pt
Reputation: 0

Re: Coring system, czyli technika oszczędzania surowca

Postautor: sajo » 13 maja 2016, 14:42 - pt

a jakiej mocy masz tokarkę? bo spotkałem się z opinią, że dopiero od pewnej "mocy" to ma sens. Od jakiego rozmiaru stosujesz? Myślałem o takim systemie, ale może jak będę mógł toczyć coś powyżej 300-350mm.
Z tłumaczeniem jak zawsze kiepsko.

A czemu kelton akurat? A nie Oneway na przykład?

Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 120
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 13:48 - śr
Reputation: 7
Płeć:
Kontaktowanie:

Re: Coring system, czyli technika oszczędzania surowca

Postautor: Ryszard » 15 maja 2016, 18:10 - ndz

Moc tokarki 2,2 kW. Oneway jest dwukrotnie droższe. Sens stosowania takich przyrządów jest uzależniony od toczonego materiału. Popularne, tanie, łatwo dostępne drewno można w całości przerabiać na wióry. Średnica 200 mm to chyba minimum.

Staszek
Posty: 14
Rejestracja: 14 maja 2016, 21:22 - sob
Reputation: 0
Lokalizacja: Rudawa
Kontaktowanie:

Re: Coring system, czyli technika oszczędzania surowca

Postautor: Staszek » 15 maja 2016, 20:08 - ndz

Nie wiem jak reszta świata, ale Francuzi, którzy nie przepadają za językiem angielskim, a o swój wyjątkowo dbają, używają nazwy: Bol système "Easy Core" czyli system do mis "Easy Core" (system do wycinania mis Easy Core).
http://aupresdemonarbre-tournagesurbois.com/94-lunettes-drillwizard-bol-systeme-easy-core
Może w tym kierunku ... wycinasz mis, system do wycinania mis. przystawka do wycinania mis... itd.
www.pieknodrewna.pl

Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 87
Rejestracja: 13 maja 2016, 08:17 - pt
Reputation: 0
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Coring system, czyli technika oszczędzania surowca

Postautor: Maciej » 15 maja 2016, 23:16 - ndz

Może nie jest to taki sam przyrząd, ale niewątpliwie kawałek drewna tokarz odzyskał! ;)
https://www.youtube.com/watch?v=Mz7PJ2WuLWA

Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 120
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 13:48 - śr
Reputation: 7
Płeć:
Kontaktowanie:

Re: Coring system, czyli technika oszczędzania surowca

Postautor: Ryszard » 17 maja 2016, 14:37 - wt

Staszek pisze:Nie wiem jak reszta świata, ale Francuzi, którzy nie przepadają za językiem angielskim, a o swój wyjątkowo dbają, używają nazwy: Bol système "Easy Core" czyli system do mis "Easy Core" (system do wycinania mis Easy Core).
http://aupresdemonarbre-tournagesurbois.com/94-lunettes-drillwizard-bol-systeme-easy-core
Może w tym kierunku ... wycinasz mis, system do wycinania mis. przystawka do wycinania mis... itd.


"Easy Core" to nazwa handlowa stosowana przez Oneway, więc nie można jej stosować jako ogólnej nazwy dla jakiejś grupy produktów. Choć brzmi bardzo przekonująco. Można by pójść w stronę "wycinania"...

Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 87
Rejestracja: 13 maja 2016, 08:17 - pt
Reputation: 0
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Coring system, czyli technika oszczędzania surowca

Postautor: Maciej » 18 maja 2016, 00:06 - śr

Wydłubak, wydłubnik, dłubak, rdzeniownik, rdzeniak?

Staszek
Posty: 14
Rejestracja: 14 maja 2016, 21:22 - sob
Reputation: 0
Lokalizacja: Rudawa
Kontaktowanie:

Re: Coring system, czyli technika oszczędzania surowca

Postautor: Staszek » 18 maja 2016, 07:52 - śr

Ryszard pisze:
Staszek pisze:Nie wiem jak reszta świata, ale Francuzi, którzy nie przepadają za językiem angielskim, a o swój wyjątkowo dbają, używają nazwy: Bol système "Easy Core" czyli system do mis "Easy Core" (system do wycinania mis Easy Core).
http://aupresdemonarbre-tournagesurbois.com/94-lunettes-drillwizard-bol-systeme-easy-core
Może w tym kierunku ... wycinasz mis, system do wycinania mis. przystawka do wycinania mis... itd.


"Easy Core" to nazwa handlowa stosowana przez Oneway, więc nie można jej stosować jako ogólnej nazwy dla jakiejś grupy produktów. Choć brzmi bardzo przekonująco. Można by pójść w stronę "wycinania"...


Trochę nieprecyzyjnie wyraziłem się w poprzednim poście... Chodziło mi o to że wzorem francuzów można można do polskiej nazwy dodawać oryginalną nazwę handlową np.
system do wycinania mis "Easy Core"
system do wycinania mis "Bowlsaver" albo
przystawka do wycinania mis "Centre Saver"
www.pieknodrewna.pl

Staszek
Posty: 14
Rejestracja: 14 maja 2016, 21:22 - sob
Reputation: 0
Lokalizacja: Rudawa
Kontaktowanie:

Re: Coring system, czyli technika oszczędzania surowca

Postautor: Staszek » 14 czerwca 2016, 22:27 - wt

Czy zamówiony sprzęt już dotarł? Jeśli tak to jak wypadły pierwsze testy Coring systemu?
www.pieknodrewna.pl

Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 120
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 13:48 - śr
Reputation: 7
Płeć:
Kontaktowanie:

Re: Coring system, czyli technika oszczędzania surowca

Postautor: Ryszard » 15 czerwca 2016, 21:19 - śr

Przyrząd do wycinania mis dotarł. Pierwsze próby wypadły pomyślnie. Przy wycinaniu małych mis wszystko przebiega poprawnie ale przy dużych misach trzeba się wykazać dużą siłą fizyczną i cierpliwością. Doszedłem do wniosku, że tylko przy naprawdę ładnym usłojeniu lub drogim drewnie należy korzystać z tego przyrządu. Zakupu jednak nie żałuję.


Wróć do „Pozostałe narzędzia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości