Prośba o poradę

Wszystko co jest związane z techniką i bezpieczeństwem mocowań, testy, porady, wskazówki zakupowe
Teddy
Posty: 3
Rejestracja: 09 września 2019, 23:28 - pn
Reputation: 0

Prośba o poradę

Postautor: Teddy » 10 września 2019, 00:02 - wt

Witam.
Jestem komplentym nowicjuszem i w związku z tym potrzebuję porady.
Chcę zakupić uchwyt tokarski. Wypatrzyłem takie dwa modele (opis poniżej), które mieszczą się
w moim budżecie. Wizualnie dość się różnią (i ceną też się różnią :-))

Moje pytanie - czy oba uchwyty mają taką samą funkcjonalność, czy ten droższy jest w czymś lepszy?
Bo ja zauważyłem, że ten tańszy ma większą "rozpiętość" zacisku.

LUNA Uchwyt tokarski do drewna 205240104 - cena ok. 420
https://www.megaobrabiarki.pl/luna-uchw ... 56963.html
Dane techniczne:
Średnica: 100 mm
Ilość szczęk: 4
Min. zacisk wewnętrzny: 54 mm
Max. zacisk wewnętrzny: 79 mm
Min. zacisk zewnętrzny: 43 mm
Max. zacisk zewnętrzny: 69 mm
Gwint osadzenia: M24x3 / M33x3.5
Głębokość zamocowanego materiału: 17 mm
Waga: 2.7 kg

LUNA Uchwyt tokarski do drewna 205260102 - cena ok. 230
https://www.megaobrabiarki.pl/luna-uchw ... 56961.html
Średnica: 150 mm
Ilość szczęk: 4
Min. zacisk wewnętrzny: 120 mm
Max. zacisk wewnętrzny: 160 mm
Min. zacisk zewnętrzny: 25 mm
Max. zacisk zewnętrzny: 130 mm
Gwint osadzenia: M24x3 / M33x3.5
Waga: 2.6 kg

Tadeusz

Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 120
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 13:48 - śr
Reputation: 7
Płeć:
Kontaktowanie:

Re: Prośba o poradę

Postautor: Ryszard » 10 września 2019, 19:26 - wt

Witam. To nie są najlepsze uchwyty do toczenia. Dobry uchwyt ma umożliwić rozszerzenie możliwości jego stosowania, tzn mocowanie innych kompatybilnych elementów. Proszę zajrzeć na naszą stronę.

Awatar użytkownika
Robert
Posty: 91
Rejestracja: 04 maja 2016, 12:07 - śr
Reputation: 1
Płeć:
Kontaktowanie:

Re: Prośba o poradę

Postautor: Robert » 10 września 2019, 21:34 - wt

Bardzo często spotykamy się z pytaniami odnośnie zakupu takiego czy innego uchwytu. Wiem, że dla początkujących to trudny temat do ogarnięcia.
Fachowca, który patrzy na takie narzędzia, może rozboleć głowa. Jeśli jest coś, na czym nie powinno się oszczędzać przy kompletowaniu wyposażenia warsztatu, to narzędzia z działu techniki mocowań. Eksperymentując tutaj z takimi narzędziami, robimy sobie po prostu krzywdę.
Decydując się na uchwyt, trzeba najpierw wiedzieć, jakim gwintem na wrzecionie dysponuje nasza tokarka. Po drugie, uchwyt powinien być samocentrujący, najlepiej z obsługą jednej ręki. Uchwyt Luny zaciska się na takie dwa bolce, czyli trzeba użyć obu rąk. A co, gdy potrzebujemy przytrzymać sobie surowiec? Po trzecie, kupując taki sprzęt, odcinamy się od jakiejkolwiek możliwości rozbudowy w przyszłości. Nie wiem, czy są do niego jakieś inne szczęki. Być może, że nie, albo tylko 1-2 rodzaje. Uchwyty renomowanych producentów mogą współpracować z gamą kilkunastu lub nawet ponad 20 różnych typów szczęk i innych akcesoriów, które możemy używać wraz z uchwytem.
Dość szybko przekona się Pan, że taki uchwyt jest nieporęczny, niepraktyczny, bywa też, że stwarza zagrożenie dla naszego zdrowia. Wtedy okazuje się, że zamiast od razu wydać te 700-800 zł na porządny uchwyt (i to w pakiecie z 2-3 rodzajami szczęk!) i mieć spokój do końca życia, całkowity budżet wraz z takim bublem wynosi 1100-1200 zł.
Tyle mojej przestrogi konsumenckiej popartej podobnymi do tego przypadkami. Jeśli jest Pan zainteresowany dobrymi narzędziami, to służę pomocą.

Teddy
Posty: 3
Rejestracja: 09 września 2019, 23:28 - pn
Reputation: 0

Re: Prośba o poradę

Postautor: Teddy » 11 września 2019, 18:17 - śr

Dzięki za wszelkie wyjaśnienia.
To nie są najlepsze uchwyty do toczenia. Dobry uchwyt ma umożliwić rozszerzenie możliwości ...
Decydując się na uchwyt, trzeba najpierw wiedzieć, jakim gwintem na wrzecionie dysponuje nasza tokarka.
Rozumiem, że lepszym rozwiązaniem byłby zakup uchwytu NOVA ? Zauważyłem, że jest wiele różnych szczęk do tego uchwytu.
Na razie jednak chyba pozostanę przy najtańszej opcji z tego powodu, że moja tokarka - to używany Einhell, do którego i tak muszę dorobić reduktor gwintowy (bo tam jest M18, a nigdzie nie znalazłem uchwytu z takim gwintem). Nie wiem, jak ten reduktor sprawdzi się w praktyce.
Jeśli jest Pan zainteresowany dobrymi narzędziami, to służę pomocą.
Na razie traktuję to jako zabawę. Jeśli jednak mi nie przejdzie np. po roku (a zanosi się na to, że mi nie przejdzie :-)) - zdecyduję się na zakup porządnej tokarki i porządnego uchwytu. Chętnie skorzystam z Pana pomocy :-)

Jeszcze raz dziękuję za wyjaśnienia
Tadeusz


Wróć do „Technika mocowań”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości