Jeszcze jeden ciekawy uchwyt

Wszystko co jest związane z techniką i bezpieczeństwem mocowań, testy, porady, wskazówki zakupowe
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 87
Rejestracja: 13 maja 2016, 08:17 - pt
Reputation: 0
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Jeszcze jeden ciekawy uchwyt

Postautor: Maciej » 13 lipca 2017, 08:55 - czw

Planowałem coś takiego zrobić w zeszłym roku do toczenia delikatnych rzeczy jakie robię (obsadki do kaligrafii), ale dopiero w tym pewnie zrobię jak skończę urzadzęń stanowisko do mojej tokarki (jeszcze nie uruchomiłem, pełna altana... :( )
Tyle, że ja chciałem użyć takie zacisku jak wężach gumowych stosuje. Ale ten patent z pierścieniem wydaje mi się dużo fajniejszy .

Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 120
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 13:48 - śr
Reputation: 7
Płeć:
Kontaktowanie:

Re: Jeszcze jeden ciekawy uchwyt

Postautor: Ryszard » 13 lipca 2017, 19:59 - czw

Ten przyrząd znany jest od setek lat i na pewno zdał egzamin. Proszę pamiętać, iż przyrząd jest zamocowany w uchwycie samocentrującym i przy każdorazowym jego zamocowaniu należy go dokładnie wycentrować używając konika. Zaznaczyć sobie też tak szczęki, aby za każdym razem trafić w to samo miejsce. Drewno na przyrząd raczej twarde, aby szczęki uchwytu przy każdym zamocowaniu nie wbijały się bardziej w drewno. Tak nawiasem mówiąc, do toczenia obsadek lub długopisów są używane specjalne przyrządy, wcale nie drogie.

Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 87
Rejestracja: 13 maja 2016, 08:17 - pt
Reputation: 0
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Jeszcze jeden ciekawy uchwyt

Postautor: Maciej » 14 lipca 2017, 14:16 - pt

A coś więcej? Na czym polega ich specjalność, w czym pomagają?

Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 120
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 13:48 - śr
Reputation: 7
Płeć:
Kontaktowanie:

Re: Jeszcze jeden ciekawy uchwyt

Postautor: Ryszard » 20 lipca 2017, 21:06 - czw

Mogę wysłać Panu katalog, ale po niemiecku, tak do pooglądania. Może Pan zatrzymać.

Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 87
Rejestracja: 13 maja 2016, 08:17 - pt
Reputation: 0
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Jeszcze jeden ciekawy uchwyt

Postautor: Maciej » 20 lipca 2017, 22:39 - czw

Ja ni w ząb niemieckiego (choć się niby uczyłem...), jasne, że bym chętnie pooglądał, ale nie chcę robić niepotrzebnego kłopotu. Nie wiem jak duży to jest katalog, ale może by go zeskanować to by więcej ludzie zobaczyło coś nowego?

Przy okazji Panie Ryszardzie - pytanie. Na tym filmie widać bardzo fajny patent z nakrętką wpuszczoną w drewno. Nie ukrywam, że bardzo mi się podoba ten pomysł, zwłaszcza, że jest banalny w swojej prostocie i tanie. Ale - co Pan o tym sądzi, jako mocowaniu do różnych uchwytowych pomysłów a dwa - czy takie nakrętki dostępne w handlu (w moim wypadku wrzeciono ma M33x1,5) mają właściwy gwint? Tzn. skok? Widziałem wiele ofert, od 4 do 12 zł za sztukę, wszędzie jest podane M33 ale nie ma skoku.
Czy może to się w rzeczywistości nie sprawdza i dać sobie spokój?

Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 120
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 13:48 - śr
Reputation: 7
Płeć:
Kontaktowanie:

Re: Jeszcze jeden ciekawy uchwyt

Postautor: Ryszard » 22 lipca 2017, 19:23 - sob

Nakrętki M33x3,5 / czarne lub ocynk/ można kupić ale nie w każdym sklepie. Proszę poszukać na Allegro lub w metalowych sklepach. Pańska nowa tokarka chyba taki gwint ma, to gwint znormalizowany. Można taką nakrętkę wkleić w twarde drewno lub przyspawać do blachy grubości 8 mm, wykorzystując to jako tarczę do mocowania. Kupiłem sobie kiedyś gwintownik do metalu /3/, M33x3,5, którym można łatwo nagwintować otwór w twardym drewnie np buk, przy zastosowaniu oleju lnianego jako smarowania. Taki element, najlepiej okrągły, nakleić na tarczę ze sklejki, na tarczę przykleić rzep, a do niego papier ścierny i mamy gotową tarczę do szlifowania na tokarce.

Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 87
Rejestracja: 13 maja 2016, 08:17 - pt
Reputation: 0
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Jeszcze jeden ciekawy uchwyt

Postautor: Maciej » 26 lipca 2017, 10:35 - śr

Bardzo dziękuję! No właśnie parę takich "przystawek" chciałem sobie zrobić. Te nakrętki rozwiązują wiele problemów, ale nie byłem pewien, czy się nadają do takich eksperymentów.

Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 120
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 13:48 - śr
Reputation: 7
Płeć:
Kontaktowanie:

Re: Jeszcze jeden ciekawy uchwyt

Postautor: Ryszard » 26 lipca 2017, 20:18 - śr

Proszę o adres na maila. Wyślę Panu ten katalog

Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 87
Rejestracja: 13 maja 2016, 08:17 - pt
Reputation: 0
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Jeszcze jeden ciekawy uchwyt

Postautor: Maciej » 09 sierpnia 2017, 14:45 - śr

Katalog dotarł, serdecznie dziękuję! Jest ma wiele, wiele ciekawych rzeczy tylko jak zwykle to, co mi się najbardziej podoba ma ceny dosyć zaporowe jak na mniej. Cóż, trzeba będzie zarobić. Strasznie mnie kuszą te wieczne pióra, ale z drugiej strony - robi to mnóstwo osób i są w sumie na jedno kopyto.

easydor
Posty: 34
Rejestracja: 13 września 2017, 22:12 - śr
Reputation: 0

Re: RE: Re: Jeszcze jeden ciekawy uchwyt

Postautor: easydor » 28 grudnia 2017, 21:40 - czw

Ryszard pisze:Nakrętki M33x3,5 / czarne lub ocynk/ można kupić ale nie w każdym sklepie. Proszę poszukać na Allegro lub w metalowych sklepach. Pańska nowa tokarka chyba taki gwint ma, to gwint znormalizowany. Można taką nakrętkę wkleić w twarde drewno lub przyspawać do blachy grubości 8 mm, wykorzystując to jako tarczę do mocowania. Kupiłem sobie kiedyś gwintownik do metalu /3/, M33x3,5, którym można łatwo nagwintować otwór w twardym drewnie np buk, przy zastosowaniu oleju lnianego jako smarowania. Taki element, najlepiej okrągły, nakleić na tarczę ze sklejki, na tarczę przykleić rzep, a do niego papier ścierny i mamy gotową tarczę do szlifowania na tokarce.
Panie Ryszardzie czy blacha grubości 4mm nada się do takiej tarczy zabierakowej? Mam dostęp do lasera, na którym zazwyczaj jest wypalany materiał o takiej właśnie grubości. Jakby byli chętni to mógłbym wypalić więcej takich kółek. Czy w centrum tarczy powinien być otwór przelotowy czy tylko zostawić mały otwór aby przed dokręceniem wkrętów móc zobaczyć wyznaczony środek obrotu w materiale?

Prototyp tarczy zabierakowej. Jeszcze nie spawane.
Średnica tarczy: 100mm
Grubość tarczy: 10mm
nakrętka M33x3,5.
Jeśli ktoś chętny to mogę wypalić więcej.
Obrazek


Wróć do „Technika mocowań”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości