Jaki uchwyt do czego?

Wszystko co jest związane z techniką i bezpieczeństwem mocowań, testy, porady, wskazówki zakupowe
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 87
Rejestracja: 13 maja 2016, 08:17 - pt
Reputation: 0
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Jaki uchwyt do czego?

Postautor: Maciej » 14 maja 2016, 22:37 - sob

W sumie to pytanie powinno znaleźć w dziale "nie głupich pytań", ale myślę, że lepiej będzie we właściwym dziale, to potem inni znajdą.
Stoję przed poważną decyzją na zakupem malutkiej tokarki, na której będę toczył dosyć długie i delikatne elementy, generalnie wałki o początkowej średnicy ok. 10mm. I oczywiście miski od czasu do czasu, jak się uda :)
W zestawie jest zwykle tylko kieł zabierakowy, który raczej urządza mnie tylko w początkowej fazie toczenia. Potem przedmiot robi się na tyle cienki, że bardzo trudno go obrabiać - jest zbyt elastyczny i ściskany wzdłuż osi między kłami wygina się i zaczyna pracować.
Póki co toczę na wiertarce z przystawką i radzę sobie w ten sposób, że po prostu mocuję wałek wprost w uchwyt od wiertarki.
Patrząc na narzędzia jakich używają inni robiący podobne rzeczy do moich, chcę kupić uchwyt tego typu:

Obrazek

I tu pierwsze dwa głupie pytania - jak się nazywa uchwyt takiego typu (także np. po angielsku).
Pytanie drugie: po konsultacji z wujem Googlem, kuzynem Youtubem i innymi członkami rodziny wyczytałem, co zresztą jest logiczne, że wielkość uchwytu a dokładnie tych półokrągłych elementów powinna być jak najbardziej zbliżona do średnicy schwyconego elementu (tzn. raczej element do uchwytu...). Ale czy w ten otwór na środku też można uchwycić toczony element? Czy tyle w te półksiężyce?

Drugi uchwyt, który wchodzi w grę, to taki:

Obrazek

1. Jak ten typ się nazywa?
2. Pytanie abstrakcyjne, ale jak tego uchwytu używa? Dawno temu w technikum toczyłem na tokarkach na metalu, ale tu szczęki są "odwrotnie" - dlaczego?
Nie trafiłem na żaden filmik, na którym ktoś używa takiego uchwytu.

Może jakieś uwagi o zaletach i wadach poszczególnych uchwytów, za, przeciw?
A może jeszcze jakaś inna propozycja?

Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 120
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 13:48 - śr
Reputation: 7
Płeć:
Kontaktowanie:

Re: Jaki uchwyt do czego?

Postautor: Ryszard » 15 maja 2016, 18:00 - ndz

Uchwyt do drewna powinien być czteroszczękowy o dużej długości przylegania do przedmiotu, czyli ten pierwszy. Drugi nie nadaje się w ogóle. Przy zakupie uchwytu zwrócić uwagę na gwint mocujący, w tokarce i uchwycie powinny być takie same, chociaż można zastosować redukcję ale to dodatkowy koszt. Najbardziej popularne mają gwint M33x3,5. Ten przez pana przedstawiony zupełnie wystarcza. Oczywiście można też mocować w mniejszym otworze. Wstępniaki do wyrobu małych, niegłębokich misek można mocować na gwincie dołączonym do uchwytu i podeprzeć konikiem aż przedmiot będzie wyrównany i wyważony. Działa.

Staszek
Posty: 14
Rejestracja: 14 maja 2016, 21:22 - sob
Reputation: 0
Lokalizacja: Rudawa
Kontaktowanie:

Re: Jaki uchwyt do czego?

Postautor: Staszek » 15 maja 2016, 19:55 - ndz

Uchwyty różnią się nie tylko długością przylegania szczęk do przedmiotu Pierwszy jest samocentrujący, drugi niestety nie...
Nazwa pierwszego: uchwyt tokarski (czaszowy) do drewna samocentrujący 4 szczękowy
Drugi: uchwyt tokarski 4-szczękowy (niezależny).
Ten drugi chyba mało przydatny.... Używa ktoś takiego?
www.pieknodrewna.pl

Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 87
Rejestracja: 13 maja 2016, 08:17 - pt
Reputation: 0
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Jaki uchwyt do czego?

Postautor: Maciej » 15 maja 2016, 20:50 - ndz

No właśnie, czaszowy widziałem na mnóstwie filmów, widziałem toczenie na kle zabierakowym (i tak mnie ojciec uczył, takim zrobionym z... klucza od szafy odpowiednio przepiłowanym!), widziałem patent ze śrubą wkręconą w wałek, przefajne konstrukcje do misek złożone z dwóch tarcz i parunastu rolek zaciskających się na krawędzie miski czy talerza.
Ale tego czteroszczękowego - nigdy. Ani na reklamach, ani na amatorskich filmikach. No ale chyba do czegoś go się używa, skoro jest w sprzedawany? Ciekawe...

Awatar użytkownika
Christoph
Posty: 112
Rejestracja: 01 stycznia 2017, 20:41 - ndz
Reputation: 4
Lokalizacja: Polska-Niemcy
Kontaktowanie:

Re: Jaki uchwyt do czego?

Postautor: Christoph » 04 stycznia 2017, 20:55 - śr

Ja na poczatku uzywalem nrmalnego futerka z trzoma sczekami takie do obrubki metalu, na Roling przykrecam pierscien ktury w srodku ma skosny jaskulczy ogon i trzyma sie bardzo dobrze na prostych szczekach futerka ;)
Załączniki
DSC05159.JPG
Erste Spene04.jpg
Pozdrowienia Christoph

Awatar użytkownika
Christoph
Posty: 112
Rejestracja: 01 stycznia 2017, 20:41 - ndz
Reputation: 4
Lokalizacja: Polska-Niemcy
Kontaktowanie:

Re: Jaki uchwyt do czego?

Postautor: Christoph » 06 stycznia 2017, 17:41 - pt

Te same uchwyty tylko lepiej widoczne ;)
Załączniki
Zdjecia mieszane 041.jpg
Zdjecia mieszane 040.jpg
Pozdrowienia Christoph

easydor
Posty: 34
Rejestracja: 13 września 2017, 22:12 - śr
Reputation: 0

Re: Jaki uchwyt do czego?

Postautor: easydor » 26 grudnia 2017, 09:48 - wt

Witam
A czy w Polsce można nabyć gdzieś takie zabieraki https://m.ebay.co.uk/itm/RDGTOOLS-WOOD- ... SwFNZWzwKV oprócz sklepu do-drewna.pl ?

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Robert
Posty: 91
Rejestracja: 04 maja 2016, 12:07 - śr
Reputation: 1
Płeć:
Kontaktowanie:

Re: Jaki uchwyt do czego?

Postautor: Robert » 26 stycznia 2018, 18:09 - pt

easydor pisze:Witam
A czy w Polsce można nabyć gdzieś takie zabieraki https://m.ebay.co.uk/itm/RDGTOOLS-WOOD- ... SwFNZWzwKV oprócz sklepu do-drewna.pl ?


Może być ciężko, trzeba googlać. Z doświadczenia wiem, że jeśli nazbiera się trochę rzeczy do kupienia, to warto to zrobić w jakimś sklepie niemieckim albo angielskim. Większy wybór, a i ceny niejednokrotnie dużo niższe.

easydor
Posty: 34
Rejestracja: 13 września 2017, 22:12 - śr
Reputation: 0

Re: Jaki uchwyt do czego?

Postautor: easydor » 29 stycznia 2018, 21:55 - pn

Dziękuję. To narazie pokombinuje z zabierakiem własnej produkcji coś podobnego jak tutaj

A czy wiertło puszkowe takiego typu nadało by się jako zabierak?


Wróć do „Technika mocowań”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość