Po staremu!

Wszystko o tokarkach do drewna
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 87
Rejestracja: 13 maja 2016, 08:17 - pt
Reputation: 0
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Po staremu!

Postautor: Maciej » 01 sierpnia 2017, 13:32 - wt

W ostatnią sobotę byłem w Gnieźnie na "Koronacji Królewskiej" - corocznej imprezie w klimatach słowiańsko-średniowiecznych.
Co prawda pojechałem tam po to, żeby pogadać z garncarzem (który oczywiście też toczy, tyle, że glinę ;) ) , ale na jednym ze stoisk znalazłem taką oto "deptaną" tokarką. Niestety był to tylko model poglądowy (malutki skok, na dwa obroty w porywach i całość wiatrem podszyta), żeby ludzie mogli zobaczyć "jak to działało", aczkolwiek dało się coś tam z tego drewna zeskrobać.
Inna sprawa, że było to poważne wyzwanie. Zsynchronizować deptanie, ruch obrabianego elementu, operowanie pierścieniowym dłutem - masakra. Na pewno na takiej porządnie zrobionej pracuje się inaczej, ale tu - masakra.
Tak czy siak miło, że mogłem spróbować.
tokarka.jpg

Awatar użytkownika
Robert
Posty: 91
Rejestracja: 04 maja 2016, 12:07 - śr
Reputation: 1
Płeć:
Kontaktowanie:

Re: Po staremu!

Postautor: Robert » 03 sierpnia 2017, 21:55 - czw

Fajne, toczenie unplugged.
Na ostatnim DFT też był taki magik i strugał ostro.
DFT2017_091.JPG

A jeśli ktoś by chciał, to coś podobnego można sobie nawet kupić.
https://drechslershop.de/drechselbank/fussdrehbank/fussdrehbank-aus-holz.html
steinert_fussdrehbank_0_5.jpg

Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 87
Rejestracja: 13 maja 2016, 08:17 - pt
Reputation: 0
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Po staremu!

Postautor: Maciej » 03 sierpnia 2017, 22:12 - czw

Ale widzę, że jego maszyna jest mocniejsza. I to na górny obrazku to nie to samo co na dolnym. Ta na dolnym to już mimośród, jak maszyna do szycia, kręci "normalnie" jak każda tokarka. Tam ta górna kręci "wte i we wte".
W tym co ja próbowałem był bardzo symboliczny naciąg w górę, w związku z czym nie można było tego dobrze rozbujać.


Wróć do „Tokarki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości